A munkáshitel után társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány az új, Vidéki Otthonfelújítási Program tervezetét is. 2025 elejétől 2026 közepéig az 5000 fő alatti településen élők igényelhetik az akár 3 millió forintos felújítási támogatást, és ennek megelőlegezésére a 6 milliós kamattámogatott hitelt, energetikai megkötés nélkül. Ha valaki igénybe vette már a 2021-2022-es otthonfelújítási támogatást, akkor a különbözetre lehet jogosult. Nagy változás, hogy 5 évig a felújított ingatlanban kell lakni, ha pedig az otthonfelújítási kölcsönt is igénybe veszi valaki, az akkori 3%-nál magasabb lehet, sőt változhat is az új hitel kamata.
A kormány Vidéki Otthonfelújítási Program indítását tervezi 2025 elején – jelentette be két hete Gulyás Gergely. Ma megkezdődik az ezzel kapcsolatos jogszabálytervezet társadalmi egyeztetése is – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Kulturális és Innovációs Minisztérium. A közlemény alapján két fontos ponton is változhat a korábbi program azon túl, hogy csak 5000 fő alatti településeken lesz elérhető, bár az is elképzelhető, hogy csak pontatlanul fogalmazott a közlemény.
A kormány 21 pontos gazdaságpolitika akcióterve mintegy 4000 milliárd forintot mozgat meg a gazdaságban jövőre, ebből több mint 2600 milliárd jut a családoknak, 1400 milliárd pedig a vállalkozásoknak - közölte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Századvég vidékkonferenciáján hétfőn, Budapesten.
A lakásépítést és felújítást támogató kormányprogramok erősítik a lakosság lakásépítési, -felújítási bizalmát, a termékgyártók és kivitelezők piaci kitartását. A lakásépítés jelenlegi mélypontról való kimozdításához a kormányprogramokon túl szükséges a piaci alapú finanszírozás rendeződése, ami 5 százalék és az alatti kamatszintet jelent - mondta el Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke az MTI-nek csütörtökön küldött közleményben.
Lassan halad a július 1-je óta elérhető, az 1991 előtt használatba vett családi házak energetikai korszerűsítésre igénybe vehető otthonfelújítási program az adminisztráció bonyolultsága miatt. A kormány szeptember végén jelezte, hogy lazítana a program feltételein, meg is jelent ezen a héten a társadalmi egyeztetése az új felhívásnak. Nagy újdonság, hogy az 1991-2006-ban használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék a programot, továbbá eltörölnék a jövedelmi megkötéseket, 3-3 millió forintban egységesítve a hitel és a támogatás maximális összegét. Tartogat azonban szigorításnak tűnő változásokat is a tervezet.
A hőszivattyúk elterjedése megállíthatatlan folyamatnak tűnik, ami nem csoda: az idén nyáron életbe lépett, minden eddiginél szigorúbb, új építésű ingatlanokra vonatkozó épületenergetikai szabályoknak szinte már csak ezzel a technológiával lehet megfelelni. A felújítások esetén is optimális választás lehet. Bár bekerülési költsége magasabb, mint egy kondenzációs kazáné, üzemeltetése jelentősen olcsóbb, hiszen a környezet hőenergiáját is hasznosítja hűtésre-fűtésre, a működéséhez szükséges elektromos áram érkezhet napelemből, de H tarifás hálózati energia is igényelhető. Az Immergas szakértője szerint összességében a technológiával önmagában is könnyedén elérhető az elvárt 30%-os energiamegtakarítás. A beruházási költségeket az Otthonfelújítási Programban jelentősen lehet csökkenteni, amire bátran lehet még jelentkezni, eddig csupán a befogadható pályázatok 10 százalékát adták be. Magyarország egyelőre jelentősen el van maradva a működő hőszivattyúk számában, de tavaly már 32%-os volt a bővülés, a támogatásoknak köszönhetően pedig még inkább felgyorsulhat a folyamat.
Lassabban halad a vártnál a 108 milliárd forintos keretösszegű otthonfelújítási hitelprogram igénybevétele a túlzott adminiszráció miatt – írtuk meg szeptember elején. Láthatóan a kormány is foglalkozik a problémával, ezért ma meghallgatta az adminisztrációs terhek csökkentésére, a pályázati folyamat felgyorsítására és egyszerűsítésére vonatkozó szakmai javaslatokat. Bővülhet a lehetséges résztvevők köre, és várhatóan kevesebb dokumentumot kell majd benyújtani.
Az első hetek rohama után lelassult az új otthonfelújítási támogatás lehívásának lendülete. Az elvileg befogadható 20-30 ezer kérelemmel szemben eddig nagyságrendileg 2000-et érkeztettek a résztvevő bankok, és a bonyolult pályázati rendszer miatt ezek zöme is hiánypótlásra szorul majd. Úgy tűnik jó lenne egyszerűsíteni a kereteken – mondja Juhász Attila az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozat elnöke.
10 ezer energetikai tanúsítványt rendeltek meg, és 2 ezer hitelkérelmet adtak be az MFB Pont Plusz hálózaton az otthonfelújítási program iránt érdeklődők az első két hónapban – tudta meg a Portfolio. Összesen mintegy 20 ezer családi házra vehetik igénybe a legfeljebb 6 milliós kamatmentes hitel- és támogatási összeget, tizedük adta be tehát eddig a kérelmet. Nem az érdeklődés alacsony, hanem az igénybevétellel járó adminisztrációs teher szegi sokak kedvét, illetve lassítja a folyamatot. Megkérdeztük a programot koordináló MFB-t, melyek a leggyakoribb hibák és hiányosságok, és az eddigi tapasztalatok alapján mit tanácsolnak a jövőbeni igénylőknek.
Népszerű az otthonfelújítási program, már több mint 8000 energetikai tanúsítványt állítottak ki, a kormány folyamatosan vizsgálja, hogyan teheti még egyszerűbbé a pályázati folyamatot - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Ütemezetten halad az Otthonfelújítási Program: már 5000 előzetes energetikai tanúsítvány készült el, és több mint 6000 érdeklődő egyeztetett róla az MFB Pontokon. A regisztrált termékek, kivitelezők és tanácsadók listája folyamatosan bővül – közölte Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár (címlapképünkön).
Nyoma sincs a drágulásnak az építőanyag-piacon, vagyis „szerencsés csillagzat alatt” indult el a kormány új otthonfelújítási támogatása. Az Újház Zrt. adatai szerint az új építések indulásakor leginkább használt anyagok forgalma 38 százalékkal növekedett a 2. negyedévben az előző év azonos időszakához képest, miközben az árak itt 10,5 százalékkal mérséklődtek.
Korábban már írtunk arról, hogy az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. honlapján az Otthonfelújítási Programhoz kapcsolódóan megjelent a támogatott termékek, berendezések listája. Ezúttal arról számolt be az ÉMI, hogy a honlapon már látható a program megvalósításában kivitelezőként, valamint tanácsadóként opcionálisan bevonható eddig regisztrált vállalkozások listája is, amik folyamatosan bővülnek a vállalkozások regisztrációi alapján.
A kormány eredeti terveihez képest négyhetes csúszással, július 1-jén, hétfőn elindul az új Otthonfelújítási Program, amelyben legfeljebb 6 millió forintra lehet pályázni. A programban húszezer, 1991 előtti használatba vételi engedéllyel rendelkező családi ház legalább 30%-os energiahatékonyság-növelése valósulhat meg 108 milliárd forintnyi uniós forrásból. 10 pontban foglaljuk most össze, mire érdemes odafigyelniük a kérelmezőknek.
A kormány pénteken rendeletben jelölte ki, hogy az ÉMI Nonprofit Kft. végezze el az Otthonfelújítási Program megvalósításához kapcsolódó műszaki szakértői közreműködői feladatokat.
Mától elérhető az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. honlapján az Otthonfelújítási Program keretében támogatott építési termékek, valamint hő- és melegvíztermelő berendezések listája - hívta fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium. Fontos, hogy az ezeken a listákon szereplő termékek közül választhatnak az igénylők, ha részt kívánnak venni a programban.
Intenzív szakaszában van a háború.
Kevés részletet osztottak meg.
Német katonák mehetnek akár Ukrajnába is.
Fordulnak a szelek Washingtonban.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?